15 lat Jumelages w Gorzowie Wlkp.

Program uroczystości rocznicowych Listy gratulacyjne
Fotokronika "Jumelages" w Poczcie Polskiej 22.05. 2006 r.
"Jumelages" w Gazecie Lubuskiej 10.05.2006 r. "Jumelages" w Ziemi Gorzowskiej 18.05.2006 r.
Katarzyna Biegowska - "Jumelages w Gorzowie Wlkp." Wydawnictwo z okazji XV-lecia Sekcji
K. Biegowska - "Jumelages á Gorzów Wlkp." (francais)  
.  

Ziemia Gorzowska z dnia 18 maja 2006 r.

 

To już 15 lat!

Fot. Kamil Dratwiński

- Dzięki waszym działaniom znaleźliśmy nowych przyjaciół i poznaliśmy wasz piękny kraj - powiedziała przedstawicielka Jumelages w Dijon, Chantal Poillot, która uczestniczyła w sobotniej konferencji z okazji 15-lecia gorzowskiej sekcji tej organizacji.

    Z okazji jubileuszu zjechało do Gorzowa 130 przedstawicieli Jumelages z kraju i zagranicy, m.in.: z Francji, Niemiec, Rumunii i Anglii.

 Gorzów był pierwszy

    Jumelages jest Towarzystwem Bliźniaczej Współpracy Europejskiej, skupiającym pracowników poczty i telekomunikacji z 15 krajów europejskich. Jego założycielem był Aleksandre Chappe, dyrektor administracji poczty i telekomunikacji w Troyes we Francji, który 9 listopada 1959 r. wysłał list z propozycją współpracy zawodowej do przedstawiciela poczty niemieckiej Hansa Winkiela. W Polsce ruch .rozpropagowali gorzowscy pocztowcy, którzy powołali pierwszą krajową sekcję Jumelages. - Współpraca zaczęła się od wyjazdu sześcioosobowej grupy gorzowskich pocztowców do Dijon we Francji. Formalnie gorzowska sekcja zawiązana została 17 stycznia 1991 r. - wspomina główny inicjator powołania Jumelages w Gorzowie Mieczysław Bulera.

    Z inicjatywy gorzowskich pocztowców zawiązano także sekcje w Koszalinie, Gdańsku, Szczecinie i Zielonej Górze. W tej chwili działa ich w Polsce już dziewięć.

 Języki i podróże

    Dziś gorzowska sekcja Jumelages skupia 243 osoby. Należą do niej listonosze, asystenci, pracownicy administracji, a takie przedstawiciele kierownictwa, łącznie z dyrektorami Stanisławem Kisielem i Markiem Tomczakiem. Jedną z form działalności organizacji jest nauka języków obcych. – Dzięki Jumelages ludzie w okienkach znają już dobrze język francuski. Nasi pracownicy uczestniczyli także w kursie języka niemieckiego, a od dwóch lat uczą się angielskiego - podkreśla M. Bulera.

    Kolejnym. celem organizacji jest umacnianie idei przyjaźni między pocztowcami europejskimi oraz organizowanie spotkań w poszczególnych krajach. - Niektórzy pocztowcy po raz pierwszy mieli okazję wyjechać z kraju. Do tej pory byliśmy już m.in. na Lazurowym Wybrzeżu, w Mediolanie, Wenecji i w Szwajcarii – wylicza pan Mieczysław.

 Mają już stronę

    Przy okazji obchodów 15-lecia gorzowskiej sekcji, pocztowcy zagraniczni mieli okazję odwiedzić Wrocław, Kraków i Wieliczkę. Uczestniczyli tez w okolicznościowej konferencji zorganizowanej w hotelu Mieszko. Podczas spotkania odbyła się promocja pracy licencjackiej Katarzyny Biegowskiej, poświęconej historii Jumelages w Europie przez pryzmat działalności sekcji gorzowskiej.

    - Dzięki waszym działaniom przez tych 15 lat mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń zawodowych i zawiązania przyjaźni z kolegami z krajów wschodniej Europy - podkreśliła przedstawicielka sekcji Jumelages w Dijon, Chantal Poillot. Przynależność do Jumelages chwalił tez sekretarz gorzowskiej sekcji, Adam Poholski: - Poznałem wielu wspaniałych ludzi. Dzięki Jumelages zobaczyłem kraje Europy od zupełnie innej strony. Nie jako turysta, ale jako gość tamtejszych rodzin:

    Pan Adam tworzy właśnie stronę internetową poświęconą historii i obecnej działalności gorzowskiej sekcji Jumelages. - Informacje o niej już teraz można znaleźć na stronie www.jumelages.org.pl - informuje M. Bulera.

Małgorzata Ziętek

WSTECZ